Vytlačiť

Vianočné a tvorivé dielne v kaštieli Radoľa

Napísal: Juraj Duhovan. Posted in O škole

14. decembra sme sa vybrali do Kaštieľa v Radoli, ktorý patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Cestou nás sprevádzalo sneženie, no my sme sa tešili, čo v dnešný deň zažijeme.
Po príchode na miesto nás privítala pani sprievodkyňa múzea, ktorá nás sprevádzala a poskytla nám zaujímavý výklad.
Naše prvé kroky viedli na poschodie kaštieľa, kde nás už očakávala pani lektorka. Pod jej dohľadom sme si mohli vlastnoručne vyzdobiť vianočné ozdoby. Bola to práca veľmi zaujímavá. Každý z nás si vytvoril niečo neopakovateľné a originálne.
Potom sme sa vybrali objavovať ostatné zákutia renesančného kaštieľa.
Pozreli sme si výstavu prác žiakov a učiteľov odboru Umelecko-remeselné spracúvanie kovov zo Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta.
Stála expozícia nám priblížila svet, v ktorom žil a tvoril alchymista – vzdelanec svojej doby. Expozícia alchymistickej dielne, ktorú vytvorili pracovníci Kysuckého múzea je na Slovensku jediná svojho druhu a prezentuje spôsob života a prácu alchymistu v jeho laboratóriu.
Rovnako sme si so záujmom prezreli stálu výstavu dokumentujúcu prostredníctvom zbierok múzea meštianske bývanie a preniesli sme sa aj do čias Veľkomoravskej ríše, do čias misie solúnskych bratov – sv. Cyrila a Metoda.
Plní zážitkov a nových skúseností a s vlastnoručne vyzdobenými vianočnými ozdobami v rukách sme sa vybrali naspäť do školy.


Žiaci 4.B, 4.D, 3.A a 6.C


Napísala: Mgr. J. Vlčková